Малко известни факти за Балканджия.

Малко известни факти за Балканджия.

Малко известни факти за Балканджия.

Blog Article

По време на престоя си в Калофер Ботев често се среща с Парашкева Шушулова, учителка в местното девическо училище, която се смята за най-вероятния прототип на любимата от стихотворенията „До моето първо либе“, „На прощаване“ и „Ней“.

Стаите са широки, имат тераси и в добавка гледкана от стаите е хубава.“

Балканджиите наричани още балканци, горненци, са българска етнографска група, населяваща Стара планина, на изток от пролома на р. Искър. Селищата тук са два типа – големи, събрани на паланки, и силно пръснати колиби. Жителите и на двата типа селища си строят жилища външно представителни, двуетажни, като долният етаж е използван за стопански цели, а горният е жилищен.

От Козлодуй четата на Ботев се отправя към Враца, центъра на революционния окръг, минавайки през селата Бутан и Борован, но никой от тамошните българи не се присъединява към четниците, въпреки предварителните очаквания. Четата влиза в спорадични престрелки с местни черкези, но без съществени последствия.

– Характерното за турлака е, че той винаги посреща гостите си с ракия и Балканджия невероятно вкусна баница със сирене”.

Безплатен обществен паркинг е достъпен в близост (резервация не е възможна).

Страници за излезли от системата редактори научете повече Приноси

​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

Тълковен, синонимен, етимологичен, двупосочен Английско-Български речник

Ежегоден селски събор – всяка първа неделя на месец Ноември

Често употребявани са стари български думи, присъщи за народната музика, които не се употребяват в днешната говорна реч. Всички песни в официалните версии на албумите са изпълнени на български език.

В Габровско, Търновско и Еленско жените се забраждали с т. нар. сокай с диадеми.

Епосът е богат на митологични и новелистични мотиви. Към западните предели на групата на балканците се срещат и юнашки песни с характерния за шопите десетосричник.

Чернодрешна носия на младо момче от село Габра, Софийска област

Report this page